Wednesday, September 30, 2015

Utrwalanie roślin w glicerynie.
Liście lecą z drzew wiec mamy duże pole do działania z dekoracjami jesiennymi. By owe dekoracje cieszyły dłużej oko wystarczy, wcześniej rośliny utrwalić w glicerynie.
Jest to doskonała forma konserwowania większości liści i ulistnionych gałązek, a nawet niektórych kwiatów i owoców. Polega ona na rozprowadzeniu po tkankach rośliny konserwującej je gliceryny. Liście zachowują niezmieniony kształt, także połysk i świeży wygląd. Zmienia się jedynie barwa, najczęściej na brązowozieloną, ponieważ gliceryna powoduje rozkładanie się zielonego barwnika – chlorofilu, a z czasem, jeśli kompozycja stoi w słonecznym miejscu, na brązowożółtą lub nawet jasnożółtą. 
Stosujemy wodny roztwór gliceryny w proporcjach: 2 części wody na 1 część gliceryny. Materiał roślinny przeznaczony do utrwalania w glicerynie należy zbierać w fazie pełnego rozwoju, najczęściej od połowy czerwca do połowy września. 
Glicerynę mieszamy z ciepłą wodą, najlepiej w dość szerokim i głębokim naczyniu. Podcięte nożem gałązki wkładamy do roztworu do wysokości około 10 cm, następnie ustawiamy w ciemnym i chłodnym miejscu na 5-7 dni. Gdy liście nieznacznie zmienią barwę i zaczną lekko błyszczeć, to znak, że są gotowe. Pojedyncze liście także można na kilka dni umieścić w roztworze gliceryny. Po wyjęciu myjemy je w ciepłej wodzie z dodatkiem środka do mycia naczyń i suszymy. W roztworze gliceryny z wodą doskonale konserwują się gałązki buka, wiązu, klony, brzozy, bluszczu, aspidistry. Z powodzeniem można utrwalać gipsówkę, nawłoć i hortensję. Kwiaty pozostaną miękkie i nie osypią się jak po zwykłym zasuszeniu. Z tak utrwalonych roślin łatwo usunąć kurz.

Świerze liście

te same liście po piecu dniach
Po lewej leżał na komodzie, po prawej 5 dniowy liść z kąpieli glicerynowej. No comments:

Post a Comment